Cookie Consent by Free Privacy Policy Generator website
Menu

Manželka nacistického dôstojníka

Edith H. Beer

Kúpiť na martinus.sk

13,90€
Zdieľaj
O knihe

Ako jedna židovka prežila hrôzy holokaustu

  Edith Hahnová bola šikovná mladá žena z Viedne, keď ju gestapo odvlieklo do geta a potom aj do otrokárskeho pracovného tábora. Keď sa vrátila domov po mesiacoch, vedela, že bude naháňaná, a tak sa skryla a neskôr sa s pomocou kresťanských priateľov presťahovala do Mníchova ako Greta Denner. Maskovaná novou identitou sa zoznámila s nacistickým dôstojníkom WerneromVetterom, ktorý sa do nej zaľúbil. Aj napriek jej odmietaniu a neskoršiemu priznaniu sa, že je židovka, sa s ňou oženil a tajil jej skutočnú identitu.
V krutých detailoch si Edith spomína na život v neustálom a paralyzujúcom strachu.
Hovorí o tom, ako Nemeckí vojaci často vyšetrovali jej pôvod a pôvod jej rodičov. Prezrádza, že počas pôrodu odmietla akékoľvek lieky a tlmiče bolestí, aby pod sedatívami nič o svojej minulosti nepredradila. Keď jej manžela zatkli Sovieti, bol jej domov do tla zbombardovaný a ona sa musela skrývať, kam sa len dalo, kým ruskí vojaci znásilňovali ženy na ulici.
Aj napriek neustálemu riziku vytvorila Edith výnimočný záznam prežitia. Zachovala každý dokument, ako aj fotografie, ktoré spravila vo vnútri táborov. Teraz sú tieto fotografie súčasťou kolekcie v Holocaust Memorial Múzeu vo Washingtone D.C.. Stovky týchto dokumentov,  niektoré sú zahrnuté aj v tejto knihe, tvoria veľkú kapitolu v histórii Holokaustu – zložitú, znepokojujúcu, no napokon víťaznú.