Cookie Consent by Free Privacy Policy Generator website
Menu

Vydavateľstvo Motýľ

Huslistka z Osvienčimu

Ellie Midwood

Kúpiť na martinus.sk

Zdieľaj
O knihe

Osvienčim, 1943: môže v hĺbke pekla vyrásť nádej? A môže láska prekonať nenávisť?

 

Kniha založená na skutočnom príbehu nezabudnuteľnej Almy Rosé, Huslistky z Osvienčimu, prináša príbeh jednej z najodvážnejších a najinšpiratívnejších hrdiniek histórie. Almina statočnosť zachránila nespočetné množstvo životov a priniesla nádej tým, ktorí zabudli, čo toto slovo znamená. V Osvienčime je každý deň bojom o prežitie. Alma, väzeň č. 50381, je spolu s tisíckami ďalších väzňov odtrhnutá od svojich milovaných a uväznená v bludisku ohradenom ostnatým drôtom.

Pred vojnou bola váženou huslistkou, ktorej vystúpenia očarili množstvo divákov. Keď však nacisti obsadili Európu, nik ju nedokázal ochrániť. Keď vedúca ženského tábora vymenovala Almu za dirigentku orchestra, ktorý hral pre väzňov idúcich do práce, ale aj pre vysoko postavených nacistov, Alma rázne odmietla so slovami: „Môžu ma zabiť, ale hrať ma neprinútia“. Rýchlo si však uvedomila silu, ktorú táto pozícia ponúka: dokáže zabezpečiť vyhladovaným dievčatám lepšie podmienky a porcie navyše, a tak ich zachrániť pred smrťou. Takto Alma stretáva Miklósa, nadaného pianistu. Obklopení beznádejou nachádzajú šťastie v spoločných skúškach, tajných lístočkoch a koncertoch, ktoré predvádzajú bok po boku, dúfajúc, že tá nočná mora sa raz skončí.

Môže aj tých najtemnejších časoch a na najtemnejších miestach predsa jestvovať láska, ktorá prekoná všadeprítomné zlo a dá vám dôvod žiť?