Cookie Consent by Free Privacy Policy Generator website
Menu

Demon Copperhead

Barbara Kingsolver
Kniha vychádza: september 2024
Zdieľaj
O knihe

VÍŤAZ PULITZEROVEJ CENY, VÍŤAZ WOMEN´S PRIZE FOR FICTION

Uznávaná spisovateľka Barbara Kingslover napísala fascinujúci a dôležitý román o mladom hrdinovi a jeho nezabudnuteľnej ceste k dospelosti.

Na úpätí južných Apalačských vrchov sa opustenej mladistvej matke narodí v obytnom prívese Demon Copperhead, ktorý akoby z oka vypadol svojmu zosnulému otcovi. Vyzerá rovnako dobre ako on, má identické ryšavé vlasy, oplýva tým istým sarkazmom a má mimoriadny talent prežiť strasti života. Demon svojím podrezaným jazykom autenticky rozpráva o skúsenostiach s pestúnskou starostlivosťou, detskou prácou, opustenými školami, športovými úspechmi, závislosťou, ničivými láskami a drvivými stratami. Cez toto všetko sa prenáša vďaka záľube v popkultúre, kde dokonca aj superhrdinovia opustili ľudí z vidieka a odišli do miest.

Charles Dickens pred mnohými rokmi napísal román David Copperfield, do ktorého vložil svoje skúsenosti so životom v chudobe a s problémami, ktoré spôsobila deťom v jeho spoločenských kruhoch. Rovnaké problémy musíme riešiť aj my v súčasnosti. Na to, aby ste pochopili Demona Copperheada, však nemusíte čítať Dickensovo dielo. Barbara Kingslover sa inšpirovala Dickensovým hnevom a zanietením, ale predovšetkým jeho vierou v silu dobrého príbehu. Demon Copperhead je hlasom novej generácie stratených chlapcov a detí narodených do nádherných a prekliatych miest, ktoré nedokážu opustiť.

„Demon je hlas, ktorý osloví mnohé generácie. Je trochu podobný Huckovi Finnovi či Holdenovi Caulfieldovi, len je o niečo húževnatejší.“ – Beth Macy, autorka diela Dopesick

„Zrejme najlepší román roka 2022... bol rovnako vtipný, ako aj srdcervúci. Je to príbeh neskrotného chlapca, ktorého nikto nechce, zato čitatelia ho budú milovať.“ – Ron Charles, Washington Post